DOLAR 32,4038
EURO 34,5355
ALTIN 2.456,86
BIST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Açık
İstanbul
23°C
Açık
Pts 26°C
Sal 25°C
Çar 20°C
Per 18°C

Tasarruf Finansman Şirketlerinin Tasfiye Süreci Başladı

Tasarruf Finansman Şirketlerinin Tasfiye Süreci Başladı
Örnek Resim
06.08.2021
A+
A-

Tasarruf Finansman Şirketlerinin TMSF Tarafından Tasfiiye Süreçleri Hızlandırıldı.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), intibak planı yeterli görülmeyerek Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından tasfiyesine karar verilen tasarruf finansman şirketlerinde izleyeceği yol haritasını belirledi.

TMSF’den yapılan açıklamaya göre, TMSF, tasfiyesine karar verilen 21 tasarruf finansman şirketinde mağduriyetlerin giderilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Fon kurulunun 28 Temmuz’da aldığı kararla oluşturulan tasfiye komisyonları, şirketlerin mal varlığı değerleri ile hak sahiplerinin menfaatlerinin korunması ve giderlerin azaltılması için tasfiye eylem planları çerçevesinde harekete geçti. Bu kapsamda, şirketlerin hakim ortak ve yöneticilerinin mali hak ve varlıklarına ihtiyati haciz işlemi gerçekleştirilerek şirketlerin genel müdürlükleri ve şubelerinde güvenlik tedbirleri alındı. Kiralık durumda olan 426 şubenin tümü kapatıldı.

Tasfiye komisyonları, eylem planları çerçevesinde tasarruf finansman şirketlerinde şu işlemleri halihazırda yürütmeye devam ediyor:

“Bilgi-işlem denetimi ve yedekleme. Şirketlere ait varlıklar ve haklar ile borç ve yükümlülüklerinin, teminat eksikliklerinin ve diğer risklerin tespiti. Yetkisiz şahıslarda şirket mal varlığı bulunup bulunmadığının tespiti. Tasfiye bilançosuna esas kayıtların doğrulanması ve bağımsız denetim raporunun hazırlanması. Toplam 53 bin 533 adet tasarruf finansman sözleşmesinin incelenerek şirket kayıtlarıyla uyumunun tespiti. Şirket hak kayıplarının önlenmesine ilişkin her türlü idari ve hukuki geri kazanım faaliyetleri.”

Gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edecek

TMSF açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Çalışmaların süratle tamamlanmasının ardından, şirketlerin tasfiye bilançosu hazırlanarak, alacaklılar sıra cetveli düzenlenecek ve şirketin paraya çevrilebilen tüm menkul, gayrimenkul, hak ve alacakları tahsil edildikçe, sıra cetveline uygun şekilde hak sahiplerine bildirim yapılacaktır. Bu süreçte; şirketler aleyhine yürüyen tüm dava/takipler, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununun 50/A maddesinin yetkilendirmesiyle, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 106’ncı maddesi kapsamında, hak sahiplerinin menfaatlerinin korunmasını teminen 2 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla durmuş olup bu şirketler aleyhine yeni dava/takip de yapılamayacaktır.

Henüz teslimat almamış tasarruf birikimi ödemesi yapan müşterilerin, sözleşmeden kaynaklanan taksit ödemeleri durdurularak, bu kişiler daha sonra yapılacak duyurular ile alacaklarını tasfiye komisyonuna bildirmeye çağrılacaklardır. Teslimat alan finansman dönemindeki müşteriler ise, taksitli borçlarını sözleşme koşullarına uygun şekilde ve düzenli olarak, sadece ilgili şirketlerin web sayfalarında yer alan banka hesap numaralarına ödeyeceklerdir. Vadesi geldiği halde ödemesini yapmayanlar hakkında hukuki takip işlemleri başlatılacaktır.”

TMSF tarafından oluşturulan çağrı merkezleri ve şirketlerin internet siteleri üzerinden gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edecek.

Bügün TMSF tarafından yeni bir basın açıklaması yayınlandı, yapılan açıklamalar şöyle;

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun 02.07.2021 tarihli ve 31529 Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 01.07.2021 tarihli ve 9647 sayılı kararıyla 6361 sayılı Kanununun geçici 7’nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamında intibak planı yeterli görülmeyerek tasfiyesine karar verilen ve aynı Kanunun 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununun 50/A maddesi uyarınca Fon Kurulunun 28.07.2021 tarihli kararıyla tasfiye komisyonu oluşturulan 21 şirkette göreve başlayan tasfiye komisyonları tarafından hazırlanan tasfiye eylem planları çerçevesinde, öncelikle şirketlerin mal varlığı değerlerinin ve hak sahiplerinin menfaatlerinin korunması ve giderlerinin azaltılmasını teminen;

 

  • Şirketlerin hakim ortak ve yöneticilerinin mal, hak ve varlıklarına, mevcut denetim raporları kapsamında tespit edilen tutarlar üzerinden 6183 sayılı Kanun kapsamında ihtiyati haciz işlemi gerçekleştirilmiş,

 

  • Şirketlerin genel müdürlükleri ve şubelerinde gerekli güvenlik ve koruma tedbirleri alınmış ve ülke çapındaki 426 şubenin tümü kapatılarak kiralık lokasyonların boşaltılması işlemlerine başlanılmıştır.

 

Şirketlerin tasfiye eylem planları kapsamında tasfiye komisyonları tarafından hâlihazırda;

 

  • Bilgi-işlem denetimi ve yedekleme,

 

  • Şirketlere ait varlıklar ve haklar ile borç ve yükümlülüklerinin, teminat eksikliklerinin ve diğer risklerin tespiti,

 

  • Yetkisiz şahıslarda şirket mal varlığı bulunup bulunmadığının tespiti,

 

  • Tasfiye bilançosuna esas kayıtların doğrulanması ve bağımsız denetim raporunun hazırlanması,

 

  • Toplam 53.533 adet tasarruf finansman sözleşmesinin incelenerek şirket kayıtlarıyla uyumunun tespiti,

 

  • Şirket hak kayıplarının önlenmesine ilişkin her türlü idari ve hukuki geri kazanım faaliyetleri

 

devam etmekte olup yukarıda belirtilen çalışmaların süratle tamamlanmasını müteakip, şirketlerin tasfiye bilançosu hazırlanarak, alacaklılar sıra cetveli düzenlenecek ve şirketin paraya çevrilebilen tüm menkul, gayrimenkul, hak ve alacakları tahsil edildikçe, sıra cetveline uygun şekilde hak sahiplerine bildirim yapılacaktır.

 

Bu süreçte; şirketler aleyhine yürüyen tüm dava/takipler, 6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanununun 50/A maddesinin yetkilendirmesiyle, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 106’ncı maddesi kapsamında, hak sahiplerinin menfaatlerinin korunmasını teminen 02.07.2021 tarihi itibarıyla durmuş olup bu şirketler aleyhine yeni dava/takip de yapılamayacaktır.

 

Diğer taraftan;

  • Tasarruf birikimi ödemesi yapan (henüz teslimat almamış/tahsisat yapılmamış müşterilerin) sözleşmeden kaynaklanan taksit ödemeleri durdurulmuş olup, bu kişiler daha sonra Tasfiye Komisyonu tarafından yapılacak duyurular ile alacaklarını tasfiye komisyonuna bildirmeye çağrılacaklardır.

 

 

  • Finansman döneminde olan (teslimat alan) müşterilerin ise, taksitli borçlarını sözleşme koşullarına uygun şekilde ve düzenli olarak, sadece ilgili şirketlerin web sayfalarında yer alan banka hesap numaralarına ödemeleri gerekmekte olup vadesi geldiği halde ödemesini yapmayanlar hakkında hukuki takip işlemleri başlatılacaktır.

 

Oluşturulan çağrı merkezleri ve şirketlerin internet siteleri üzerinden gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edecektir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Sıra NoUnvanıTelefon 
1FİNANSEVİM444 63 79https://www.finansevim.com.tr
2GERÇEKEVİM444 63 79https://gercekevim.com.tr
3HEDEFEVİM444 00 14https://hedefevim.com
4VARLIKEVİM444 00 14https://varlikevim.com.tr
5İSTEK EVİM444 00 14https://istekevim.com
6İKTİSATEVİM444 00 14https://www.iktisatevim.com.tr
7DEĞER TASARRUF444 00 14https://degertasarruf.com.tr
8VİZYONEVİM444 00 14https://www.vizyonevim.com.tr
9BİRİKİMEVİM444 0 850https://www.birikimevim.com
10DESTEKEVİM444 0 850https://www.destekevim.com
11GELECEK TASARRUF444 0 850https://gelecektasarruf.com
12BİRLİKBİRİKİM444 0 850https://www.birlikbirikim.com.tr
13YAŞAMEVİM444 99 23https://www.yasamevim.com.tr
14MOREVİM444 99 23https://www.morevim.com
15ÖNCEEVİM444 99 23https://www.onceevim.com
16DOĞRUEVİM444 99 23https://www.dogruevim.com.tr
17TASARRUF ORGANİZASYON444 44 04https://tasarruforg.com
18İKİZLEREVİM444 44 04https://www.ikizlerevim.com
19FİNALEVİM444 44 04https://finalevim.com.tr
20HH AYDIN YATIRIM444 44 04https://finalevim.com.tr
21İHTİYAÇEVİM444 44 04https://www.ihtiyacevim.com.tr
Örnek Resim
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.