DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 487,38
BIST 1.191
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Sisli
İstanbul
23°C
Sisli
Pts 21°C
Sal 23°C
Çar 22°C
Per 21°C

Sosyal Finans Zirvesi Gerçekleşti!

Sosyal Finans Zirvesi Gerçekleşti!
Örnek Resim

Tasarruf Finans Platformu tarafından düzenlenen Türkiye’nin ve Dünyanın İLK “Sosyal Finans Zirvesi” 10 mart 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Platform Başkanı Murat Çiftçi’nin açılış konuşmasıyla başlayan zirveye Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nurettin Nebati, Almanya Tasarruf Sandıkları Birliği Başkanı Christian König ve Uluslararası Konut Finansmanı Birliği Genel Sekreteri Mark Weinrich onur konuğu olarak katıldı. Zirvenin konuşmacıları arasında ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da bulunuyor.

Zirvenin açılışında bir konuşma yapan Tasarruf Finans Platformu ve Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi şunları söyledi:

Değerli basın mensupları,

Kıymetli zamanlarınızdan ve yoğun ülke gündeminden vakit ayırıp, bizimle birlikte olduğunuz için teşekkür ediyorum. Bugün Türkiye’nin ve dünyanın ilk uluslararası ‘SOSYAL FİNANS ZİRVESİ’ni gerçekleştireceğiz.

Öncesinde sizlerle bir araya gelerek, zirveye adını veren finansal olguyu, tasarrufun değerini sizlerle konuşmak, değerlendirmelerde bulunmak istedik.

Öncelikle, zirvemizin onur konuklarını sizlerle tanıştırmak istiyorum:

Almanya Tasarruf Sandıkları Birliği Başkanı CHRISTIAN KÖNİG

Uluslararası Konut Finansmanı Birliği Genel Sekreteri MARK WEINRICH

“BULUŞMA VESİLEMİZ: SOSYAL FİNANS ZİRVESİ”

Her ikisi de, uluslararası tasarruf finansmanı olgusunun değerli yöneticileri ve duayenleri. Kendilerine de söz vererek değerli görüşlerini alacağız.

Her şeyden önce, zirvemize isim olarak koyduğumuz Sosyal Finans kavramını açmak istiyorum.

Sosyal finans, mevcut finansal kaynaklara neredeyse hiç erişemeyen ulaşamayan alt ve orta gelir gruplarının ve bu kaynaklara erişebilse dahi maliyetine katlanmak istemeyen orta ve üst gelir gruplarının birlikte tasarruf ederek ekonomik sisteme dahil olmasını sağlıyor.

Borçlanmak yerine düşük maliyetlerle ev, araç ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor.

“BU İNSANLARI BİRLİKTE TASARRUF İLE SİSTEME YENİDEN KAZANDIRABİLİRİZ”

Mevcut sistem iki seçenek sunuyor: Belli bir birikimin yoksa, bu tür ihtiyaçlarını giderirken ya borçlanacak ya da tasarruf yapacaksın, diyor. Borçlanmanın ciddi bir maliyeti var. İnsanların bireysel tasarruf yöntemleriyle ihtiyaçlarını karşılayacak gerekli finansa ulaşmaları da çok uzun sürüyor. İşte Birlikte tasarruf bilinci, sosyal finans vizyonu bunu mümkün kılıyor.

“24 milyon ailenin yarıya yakını kiracı”

Türkiye’de 24 milyon aile var ve aslında tam da bu nedenle,  bu ailelerin yarısına yakını ‘kiracı’ konumunda. Bugün findeks puanı ideal seviyede kaç kişi vardır ülkemizde sizce? Maalesef nüfusun %5’i bile değil…

Sosyal finans, bir alternatif değil, pazardan pay alan değil, pazarı büyüten, sistem dışında kalan büyük bir kesimi tekrar ekonomiye kazandıran bir sistem.

“Sosyal finansla yılda 2 milyon konut satışı mümkün”

Alt ve orta gelir grubunun zenginleşmek tanımı ne biliyor musunuz?

Barınma ihtiyacını gidermek, yani kendi evinin sahibi olmak. Onlar için zenginleşmek demek, ev sahibi olmak demek.

Bugün mevcut finansal yapıyla yılda 1.2 – 1.4 milyon konut satışı gerçekleşiyor. Ekonomik sistemin bir şekilde dışında kalan bu büyük kesimi sisteme dahil ettiğimizde bu rakamı 2 milyonların üzerine çıkarmak hayal değil.

İşte bu yüzden sosyal finans, birlikte tasarruf modeli ile pazarı büyütüyor.

“ÖRNEK TASARRUF HİKAYELERİ İLHAM VERECEK”

Özetle Sosyal Finans modeli var olan finans sistemini “insanı” merkeze alarak yeniden düzenlemeyi amaçlıyor. Zirvedeki konuşmamın başında küçük tasarruflarla nasıl büyük işler başarılabildiğini örnekleyen gerçek tasarruf hikâyeleri paylaşacağım.

Ben onlara tasarruf kahramanları diyorum. Kıt kanaat geçinerek küçük tasarruflarını nasıl büyüttüklerini anlatan benzersiz bireysel başarı hikayeleri.

Sosyal Finans Zirvesi ile birlikte işte bu gerçek hikâyeleri daha çok insana anlatmak istiyoruz. O kahraman insanları çoğaltmak istiyoruz. Çoğaldığında ekonomiye, sektörlere katkısını ortaya koyalım istiyoruz.

Çünkü bir toplumdaki tasarrufların toplamı o toplumun sermayesidir. Ve sermaye çoğalırsa yatırım da artar.

TASARRUF FİNANS PLATFORMU

Sizleri davet ederken vurguladığımız gibi, bu zirveyi, Tasarruf Finans Platformu olarak düzenliyoruz.

  • TFP, ‘Sosyal Finans’ tanımıyla kişisel tasarrufların kitlesel bir fonla yönetilerek ülke ekonomisine kazandırılmasını amaçlıyor.
  • Ve bunu yaparken sektöre regülasyon getirilmesine vesile olarak sürdürülebilir bir büyüme oluşturmayı ve
  • Sektörün küresel standartlarda finansal ürünler ve hizmetler sunar hale gelmesini tesis etmek istiyor.

 Söz konusu oluşumun 5 temel görevi var.

  • İLETİŞİM: Sosyal Finans’ın İletişimi yaparak farkındalık yaratmak, geniş kitleleri tasarruf bilincine yönlendirmek.
  • AR-GE: Yeni ve ürün hizmetler geliştirmek, mevcutları iyileştirmek için çalışmak ve paydaşlarını bu konuda teşvik etmek.
  • HUKUK: Sistemin sağlıklı temeller üzerinde büyümesi adına gerekli tüm bürokratik ve regülatif düzenlemelerin yapılması konusunda çalışmak. Sektörün bireysel hukukunu güçlendirmek.
  • İSTİŞARE: Tüm paydaşlarla düzenli bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunmak, içerik üretimi, araştırma ve rapor geliştirimleri için çalışmak.Çeşitli uzmanlık alanlarından kişi, kurum ve kuruluşları Birlikte Tasarruf Finansı zemininde bir araya getirerek farklı görüşlerden ortak akıl oluşturmak.
  • AKADEMİ: sektöre nitelikli insan kaynağı kazandırmak.

Özetle; Sosyal Finans Zirvesi vesilesiyle, Tasarruf Finans Platformu olarak birlikte tasarruf finansmanı sektörünün bir mevzuata sahip olmasına, daha kurumsal ve şeffaf icra edilmesine sözcülük ediyoruz.

BİREVİM özelinde konuşmak gerekirse biz, tasarruf finansmanı kavramının yeniden tanımlanması gerektiğine inanıyoruz. Geliştirdiğimiz yeni modelle sektöre girerken, Amerika’yı yeniden keşfetmedik. Orta ve dar gelirli vatandaşlarımızın bugüne dair ihtiyaçlarının yanı sıra, dünyanın ve özellikle bu toprakların geçmişine de baktığımızda bu modelin başlangıcı 1770’li yıllara dayandığını görüyoruz.”

Örnek Resim
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Bu sayfadaki tüm içerikler korunmaktadır...!!!